Eva Berná je držitelkou čtyř bronzových medailí z paralympiády a patří mezi stálice české paralympijské reprezentace. Evu budete moci vidět závodit také na domácí půdě už 3. a 4. července na Atletickém stadionu v Olomouci. Jak se Eva na první Světová pohár konaný v České republice těší? To a mnohem víc nám prozradila v exklusivním rozhovoru níže.
Ve dnech 3. - 4. července 2025 se vůbec poprvé v České republice uskuteční v Olomouci Světový pohár v paraatletice žen. Jedná se o jeden z devíti závodů prestižní paraatletické série World Para Athletics Grand Prix, která je obdobou atletické Diamantové ligy. Olomouc se tak stala úplně prvním českým hostitelem těchto závodů, které byly v letošním roce pořádány mimo jiné také v Dubaji, Paříži a Novém Dillí.
Dnešní den je důležitým datem ze tří důvodů - je zveřejněn Týmový Manuál akce, otevírají se přihlášky k účasti a zbývá již "pouze" 150 dní do Grand Prix!
České články - Mo 16/6/2025
Anna Luxová: Na Paralympiádě v Tokiu jsem vybojovala bronz o jediný centimetr
Anna Luxová je paralympijská medailistka z Tokia 2020, kde se umístila na bronzové příčce ve vrhu koulí. U příležitosti Anniny účasti na červencovém Světovém poháru v paraatletice žen vám přinášíme exklusivní rozhovor s touto špičkovou paraatletkou.
Anna Luxová (*28.5.1997) pochází ze sportovní rodiny a už od svých 13 let se věnuje atletice. O dva roky později se zúčastnila paralympiády v Londýně coby sprinterka. Po operaci achilovky se začala věnovat vrhu koulí, což se ukázalo jako správný krok. Právě v této disciplíně si připsala životní úspěch, když na paralympiádě v Tokiu vybojovala bronz. Anička se představí na Světovém poháru žen, který se vůbec poprvé uskuteční na české půdě 3. a 4. července na Atletickém stadionu v Olomouci.
Anno, na paralympiádě jsi byla už jako patnáctiletá. Jak tě to formovalo? Na první Paralympiádě v Londýně jsem nevěděla, co mě čeká a byla jsem ohromena z toho, jak v Británii vnímali parasport. Nadšení a pokora fanoušků směrem ke sportu handicapovaných byla nepřekonatelná. Atmosféra byla ohromující a přesvědčila mě, že to je to co chci dělat. Byla to asi nejlepší akce, kterou jsem doposud zažila.
Jsi výjimečně všestranná – kombinuješ sprint a vrhy. Jak to zvládáš tréninkově? V mé klasifikační třídě jsou pouze sprinty a hody/vrhy. Nejprve jsem běhala, ale po operaci achilovky v roce 2014 jsem se přesměrovala na vrhy. V Riu jsem ještě běhala a vrhala. V Tokiu jsem bohužel už nepostoupila z rozběhu na 100 m, ale vynahradila jsem si to úspěchem v koulařském kruhu, kde jsem vybojovala bronzovou medaili (o 1 cm). Rychlostní základ, který mám ze sprintů se snažím využít ve vrhu koulí a trénink rychlosti stále zařazuji.
Který ze svých dosavadních úspěchů si ceníš nejvíc – a proč? Nejsilnější zážitek byla účast na PH v Londýně. Největší úspěch je určitě medaile z PH v Tokiu. Nejvíce mě ale těší, když se mohu každým tréninkem neustále zlepšovat.
Co pro tebe znamená závodit na domácí půdě – těšíš se na Grand Prix v Olomouci? Je to první Grand Prix v ČR, takže se těším. Závodit na domácí půdě je vždy příjemné. Je to premiéra pro nás všechny, tak doufám, že to bude úspěšná premiéra.
Máš před tímto závodem nějaké konkrétní cíle? (čas, umístění, osobák?) Ráda bych posunula své osobní maximum ve vrhu koulí.
Máš na Olomouc nějakou osobní vzpomínku nebo tradici? Ráda vzpomínám na vítězství na MS juniorů 2012 v Olomouci, což byl můj první větší sportovní úspěch a motivace do dalších závodů. Pravidelně se účastním závodů Czech Open, chyběla jsem pouze snad jednou z důvodu operace.
Na co se nejvíc těšíš v letošní sezóně? Máš nějaký velký sen nebo cíl? Vrcholem letošní sezóny je MS v Indii. Jelikož je sezóna opravdu dlouhá, tak je i cílem nezranit se a zůstat zdravá.